Choroby neurologiczne a wiek

suplementy diety http://optykpiekary16.pl/okulary-versace/

Choroby neurologiczne i neurodegeneracyjne to szerokie pojęcie, obejmujące swoim zasięgiem wiele różnych schorzeń. Część z nich jest genetyczna i daje o sobie znać wyjątkowo wcześnie – już z niemowlęctwie czy w wieku dziecięcym. Tak jest chociażby w przypadku choroby Alexandra czy choroby Alpersa. Choroby te wyraźnie zaznaczają swoją obecność już w pierwszych latach życia, często powodując szybką śmierć chorego.

Powszechne są też choroby neurologiczne związane z wiekiem starszym, jak choćby choroba Alzheimera, która dotyka najczęściej osoby po 65 roku życia, czy też udar, którego ryzyko wzrasta po ukończeniu 55 lat. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że choroby neurologiczne mogą dotknąć osoby, o których powiedzielibyśmy, że są „w sile wieku”. Tak jest przykładowo ze stwardnienie rozsianym, które pojawia się najczęściej między 20. a 40.

rokiem życia. Należy o tym pamiętać: nie lekceważyć objawów ze strony ciała i regularnie się badać. Wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na jej powstrzymanie. Warto więc dbać o swoje zdrowie w każdym wieku.