Do czego używamy glinę?

deski do krojenia torus piec gazowy Przemysłowe maty antyzmęczeniowe: gumowe i piankowe podkłady antyzmęczeniowe BHP do hal produkcyjnych i magazynów.

Pomimo swojej pospolitości, glina może być całkiem fascynującym surowcem mineralnym. Dzieje się tak nie tylko wtedy, gdy nauczysz się w niej rzeźbić i będziesz nadawać jej niesamowite, wywierające nie lada wrażenie kształty. Okazuje się, że glina może być ciekawa już w sytuacji, w której postanowimy nieco bliżej zapoznać się z jej właściwościami i sposobem wykorzystania.

Nie sposób jest oszacować, kiedy nastąpiło odkrycie lub pierwsze wykorzystanie gliny. Badając historię świata, można odnieść wrażenie, że ten właśnie surowiec był używany, a co za tym idzie – doceniany, już od zarania naszych dziejów. Już wtedy stanowiła podstawowy surowiec potrzebny do tworzenia ceramiki, zarówno tej pierwotnej, jak i w późniejszych czasach, bardziej złożonej.

„Ball Clay” to nazwa, pod którą na całym świecie znane są wysokoplastyczne odmiany gliny. To właśnie one znajdują zastosowanie we własnoręcznej produkcji współczesnej ceramiki. Ich cechą charakterystyczną jest to, że po wypaleniu przyjmują rozmaite kolory.

Mogą być białe, ale mieć też inne, bardziej imponujące barwy. Można uznać je również za bardzo cenny surowiec w produkcji płytek ceramicznych oraz tak zwanej ceramiki sanitarnej.