Dolomit

gazomierz przemysłowy skup złomu Mikołów http://www.wostal.biz/skup-zlomu-mikolow.php Wostal – skup surowców wtórnych i złomu

Jeden z niesamowitych surowców mineralnych jest dolomit, który swoją nazwę zawdzięcza nazwisku swojego odkrywcy Deodata Dolomieu. Właśnie ten francuski mineralog i badacz Alp, po raz pierwszy wyodrębnił ten fascynujący minerał w tysiąc siedemset dziewięćdziesiątym pierwszym roku.

Warto jednak wiedzieć o dolomicie znacznie więcej niż to, skąd wywodzi się jego nazwa i jak piękne kształty potrafi przybierać. Cechą charakterystyczną dolomitu jest to, że tworzy izometryczne kryształy.

Są one kruche i przezroczyste. Ciekawy wygląd nadaje im fakt, iż wykazują luminescencję, czyli sprawiają wrażenie świecących pod wpływem innych czynników niż wysoka temperatura.

Mogą świecić w rozmaitych kolorach: żółtym, pomarańczowym czy zielonym, ale również na biało, kremowo czy brązowo. W ten sposób surowiec mineralny zyskuje wygląd, wobec którego nie sposób przejść obojętnie.

Ze względu na swoje właściwości, dolomit świetnie sprawdza się jako materiał dekoracyjny. W naturalny sposób staje się też surowcem dla przemysłu ceramicznego.

Może być jednak wykorzystywany również w inny sposób, na przykład w branży metalurgicznej i budowlanej, jako składnik nawozów mineralnych lub do produkcji materiałów ogniotrwałych.