Dziura ozonowa

www.bg-consulting.pl https://officeprojekt.pl/oferta/beton-dekoracyjny/ http://www.ziemovit.pl/poradnik/nawozenie-trawnika-co-warto-wiedziec

Kolejnym problemem, z jakim mamy do czynienia na skutek oddziaływania zanieczyszczeń jest dziura ozonowa. Zapewne pamiętamy z lekcji chemii, że tlen jest pierwiastkiem dwuatomowym, jednak jego trzyatomowa postać jest również możliwa. W takiej sytuacji mamy doczynienia z ozonem, który w pewnych sytuacjach staje się niebezpieczny. Okazuje się, że nawet jedna cząsteczka w określonej ilości powietrza staje się toksycznym jego składnikiem.

Bowiem blisko powierzchni wchodzi w skład kwaśnych deszczy oraz smogu, którymi zajmiemy się w następnych artykułach. Sam ozon jest zdolny do przetwarzania energii, zawartej w promieniowaniu ultrafioletowym, w ciepło. Jednak na skutek zanieczyszczenia powietrza ilość cząsteczek ozonu gwałtownie się obniża, co skutkuje powstawaniem wspomnianych dziur ozonowych. Konsekwencją tego zjawiska jest zwiększano promieniowanie, które staje się niebezpieczne dla człowieka, a także środowiska.

Obserwuje się zwiększone zachorowania na choroby skóry, nowotwory, a także szereg dolegliwości obejmujących nasz wzrok.