Gdzie występuje siarka?

naukowe.waw.pl urządzenia gaśnicze logistyka magazynu

Siarka jest powszechnie znanym pierwiastkiem chemicznym, należącym do grupy niemetali. Choć niewielu z nas miało okazję zobaczyć ją w czystej postaci, w jakiejkolwiek ze swoich odmian alotropowych jest dosyć łatwo rozpoznawalna, gdyż w wielu przypadkach ma charakterystyczną barwę – przybiera różne odcienie żółci. Niewiele osób jednak wie, gdzie tak naprawdę można znaleźć siarkę. Jeśli nigdy nie interesowałeś się tematem złóż surowców mineralnych, a także niezbyt uważałeś na lekcjach geografii, możesz nie zdawać sobie sprawy z faktu, że siarkę można znaleźć nawet w Polsce.

W naszym kraju złoża siarki w stanie rodzimym można znaleźć między innymi w okolicach Tarnobrzega, czyli w takich miejscach jak Piasecznie, Machowie, Jeziórku i Osieku. Wydobycie siarki jest możliwe także w Grzybowie, w rejonie Staszowa oraz w Baszni i Horyńcu-Zdrój koło Lubaczowa. Złoża siarki można znaleźć jednak również w wielu innych miejscach na całym świecie. Zaliczymy do nich między innymi Japonię, Uzbekistan i Turkmenistan.

Wśród miejsc, w których odkryto dotychczas występowanie siarki znajduje się również Ukraina i Sycylia, a także stany Teksas i Luizjana w Stanach Zjednoczonych.