Grypa żołądkowa

www.danceplace.pl

Wśród często występujących chorób zakaźnych znajduje się grypa żołądkowa, zwana nierzadko grypą jelitową czy po prostu jelitówką. Pod tymi nazwami kryje się natomiast nic innego jak zakażenie układu pokarmowego o podłożu wirusowym, które zazwyczaj wywołują rota-wirusy. Do podstawowych i jednocześnie nieodłącznych objawów grypy żołądkowej należą nudności, brak apetytu, ból brzucha oraz brak apetytu.

Tym przypadłościom nierzadko towarzyszy też gorączka. Choroba przenoszona jest przede wszystkim drogą pokarmową, choć zdarzają się zarażenia za pośrednictwem drogi kropelkowej. Jeśli ktoś z bliskiego otoczenia jest chory, ważne jest częste mycie rąk oraz unikanie większych grup dzieci.

Aby przetrwać grypę żołądkową, trzeba spożywać bardzo dużo płynów. Należy bowiem pamiętać, że częste wymioty i biegunki przyczyniają się do szybkiego odwodnienia organizmu. Niewskazane jest natomiast zmuszania osoby chorej do jedzenia ze względu na nasilające się złe samopoczucie i możliwość ewentualnego zwrócenia pokarmu.