Konserwacja mebli drewnianych

Szafy szkolne www.klubbadmintona.pl http://suponwroclaw.pl/

Wiele osób wysoko ceni sobie uroczy wygląd surowego drewna. Nic więc dziwnego, że coraz częściej umieszczamy w naszych domach drewniane meble o naturalnej barwie i wyraźnie widocznych słojach. Aby jednak sprzęty wykonane z drewna mogły służyć nam przez długie lata, muszą wcześniej zostać pokryte odpowiednią warstwą ochronną. Jakie środki wykorzystywane są do ich konserwowania? Jednym z popularnych środków konserwacji drewna są impregnaty – zarówno te koloryzujące, jak i bezbarwne.

To właśnie one pozwalają skutecznie chronić meble przed pojawieniem się grzybów, działaniem promieni słonecznych czy wody oraz niebezpiecznymi dla nich szkodnikami. Podczas wybierania mebli, dobrze jest dowiedzieć się, mebel został zaimpregnowany ciśnieniowo, czy zaledwie powierzchniowo. Pierwsza wersja jest znacznie korzystniejsza. Dobrym środkiem do konserwowania mebli drewnianych są także oleje.

Dzięki nim meble nie pękają, a drewno nie wysycha, niezależnie od temperatury. Pozwalają również zachować drewnu naturalny kolor oraz sprawiają, że nie chłoną wody. Powszechnie, choć dziś coraz rzadziej stosuje się w konserwacji także lakiery. Ich główną wadą jest to, że po kilku latach użytkowania należy pozbyć się starej warstwy lakieru i pokryć mebel nową warstwą.