Kontakt z osobą starszą

Osoby w podeszłym wieku bardzo często bardzo często czują się tak, jakby były marginalizowane i odrzucane przez rodzinę i społeczeństwo z powodu swojego wieku i chorób. Pamiętajmy, że niektórych dolegliwości nie będziemy wstanie pozbyć się u naszego podopiecznego, ale równie ważne jest jego samopoczucie.

Opieka nie polega tylko na podaniu posiłku, leków i zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Również kontakt z osoba starszą pomoże poczuć się im lepiej.

Najważniejsze, aby mieli przeświadczenie o tym, ze są ważni, potrzebni i kochani. W przeciwnym razie, żadne leczenie czy terapia nie będzie skuteczna.

Nigdy nie zapominajmy, że mimo wieku i schorowania jest to dla nas bliska osoba, która częściej potrzebuje ciepła i zrozumienia, niż kolejnej wizyty u lekarza. Jeśli trudno porozumieć się nam z naszym podopiecznym, możemy pomyśleć o dodatkowej aktywności.

Istnieje wiele klubów seniora, które organizują swoje spotkania cyklicznie. Działają praktycznie w każdym ośrodku kulturalnym, nawet w mniejszych miejscowościach.