Mammobusy w trasie

Docieplanie budynków Opole - klik

Każdego roku w Polskę wyjeżdżają specjalnie przygotowane pojazdy, w których można sprawnie przeprowadzić badania mammograficzne. W mammobusach czeka przyjazny personel medyczny w postaci lekarzy i pielęgniarek. Zadaniem tych ludzi jest przeprowadzać badania tam, gdzie z różnych względów jest to utrudnione.

Brak sprzętu na miejscu to najczęstsza przyczyna, ale nie tylko o braki w wyposażeniu chodzi. Czasami nawet wówczas, gdy sprzęt jest w zasięgu ręki, kobiety i tak nie uczestniczą w badaniach profilaktycznych. Zazwyczaj aktywność mammobusów obejmuje małe miasteczka oraz wsie, co łatwo wyjaśnić.

Tam najtrudniej namówić kobiety do badania, nawet jeśli takie możliwości istnieją na miejscu. Akcja uliczna i nagłośnienie wizyty pojazdu przez media lokalne może być dla części pacjentek zachętą do tego, aby stawić się na badaniu. Bywa, że do mammobusu ustawiają się kolejki i jest to widok bardzo miły dla oczu lekarzy.

Pokazuje bowiem, że panie w danym miejscu chcą być zdrowe i chcą o siebie zadbać. Jeśli więc żyjemy w małej mieścinie lub na wsi i mammobus się pojawia, warto ruszyć się z domu i wziąć udział w badaniu. To bezbolesne, bezpłatne, a może naprawdę przyczynić się do uratowania komuś zdrowia oraz życia.

Obraz piersi uzyskany w trakcie badania mammografem pozwala stwierdzić obecność ewentualnych zmian, które następnie można poddać dalszej weryfikacji. Z całą pewnością bez informacji zawartych w obrazie mammograficznym trudno byłoby lekarzom zdecydować o kolejnych krokach. Dlatego mammobusów nie należy się bać.