Ogród wiosną

www.3--3.org Kwiecień w ogrodzie

Marzec to miesiąc bardzo intensywnej pracy dla ogrodników. W tym czasie należy zarówno przygotować rozsadę roślin, jak i uporządkować ogród po zimie. Gdy roślinom nie grożą już duże mrozy, można zdjąć z nich osłony. Jeśli ziemię przykryliśmy na zimę torfem i korą, należy je teraz rozgarnąć i pozostawić na rabatach jako ściółkę.

Jeśli były to gałęzie drzew iglastych bądź słoma – trzeba przenieść je do kompostownika. Od końca marca do końca maja wysiewamy nasiona poszczególnych roślin. W tym czasie rozmnażamy też przez podział byliny, takie jak astry jesienne, krwawniki, nawłocie czy rozchodniki. Począwszy od połowy kwietnia wysadzamy również w ogrodzie przygotowane wcześniej rozsady.

Jednak wiosna to również czas dynamicznych zmian w kwiatostanie ogrodu. W marcu pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty: przebiśniegi, krokusy, pierwiosnki, żonkile i przylaszczki. W kwietniu rozkwitają rośliny cebulowe – tulipany, szafirki i narcyzy oraz krzewy ozdobne, magnolie i drzewa owocowe. Tulipany i narcyzy kwitną nadal w maju, zakwitają też konwalie oraz wiele krzewów ozdobnych, w szczególności lilaki i złotokap.

Niewątpliwie wiosna cieszy oczy feerią barw kwitnących roślin.