Prywatna opiekunka lub opiekun

www.oik-radocza.pl

Istnieje możliwość, aby nasz senior czy seniorka pozostała we własnym domu i jednocześnie miała należytą opiekę. Takim rozwiązaniem jest wynajęcie prywatnego opiekuna lub opiekunki, która zajmie się naszym najbliższym i pomoże mu w codziennych czynnościach.

Taki wybór jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla seniora lub seniorki ze względu na to, że przestrzeń, w której będzie przybywał z nową osobą, nie zmienia się i pozostaje „na swoim terenie”. Taka wykwalifikowana osoba pomoże naszym rodzicom czy dziadkom wykonywać najprostsze czynności, ale również stanie się jego towarzyszem, z którym będzie spędzał większość czasu.

Zdecydowanie łatwiej jest zbudować relację zamkniętej na obcych osobie starszej z jedną tylko osobą niż z całym personelem. Takie rozwiązanie sytuacji w przypadku opieki nad osobami starszymi jest coraz częściej spotykane, szczególnie na Zachodzie Europy.

W Polsce również pojawia się taka forma zajmowania się osobą w wieku starczym. Wynajmując taką osobę do pomocy, musimy pamiętać, aby zapewnić jej własną przestrzeń, ponieważ w niektórych przypadkach może być potrzebna przez całą dobę.