Wiosenna pielęgnacja trawnika

Termin rozpoczęcia pielęgnacji trawnika przed sezonem zależy w dużej mierze od pogody oraz położenia geograficznego. Pierwsze zabiegi wykonuje się wczesną wiosną, gdy temperatura w nocy nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza, gleba nie jest zmarznięta i nie pada śnieg. Zwykle do pracy można przystąpić pomiędzy ostatnią dekadą marca a połową kwietnia.

Wiele zależy od tego, jak trawnik został przygotowany do zimy. Jeżeli nie został skoszony poniżej 8 cm, wiosną źdźbła trawy mogą być pożółkłe lub martwe, czy też opanowane przez pleśń pośniegową. Należy wówczas przyciąć darń bardzo nisko i dokładnie zebrać liście.

Istotnym wiosennym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wertykulacja, czyli wykonanie pionowych nacięć darni, przez co usuwa się martwe źdźbła traw. Jeśli na trawniku pojawiła się pleśń pośniegowa, należy, w miejscach gdzie zanikła trawa, wysiać specjalną mieszankę, służącą do regeneracji trawnika. Przed tym zabiegiem konieczne jest wzruszenie i wyrównanie ziemi.

Wskazane jest także dodatkowe obsianie całego trawnika mieszanką regeneracyjną. Jeszcze tylko nawożenie i czekamy, aż trawa się wzmocni i urośnie na wysokość 8 cm, by wykonać pierwsze koszenie.