Właściwości i zastosowanie polistyrenu

integracja systemów bezpieczeństwa e commerce kompleksowa logistyka

Z polistyrenu produkuje się m.in. szczoteczki do zębów, sztuczną biżuterię, elementy zabawek i przede wszystkim styropian. Polistyren to tworzywo sztuczne – polimer z grupy poliolefin otrzymywany w procesie polimeryzacji styrenu. Czysty polistyren jest bezbarwnym, twardym, kruchym termoplastem (to tworzywo formowane w wyniku topienia) o bardzo ograniczonej elastyczności, ale po zmieszaniu z dodatkami stanowi podstawę wielu tworzyw sztucznych. Jego przewaga nad polietylenem i polipropylenem polega na tym, że ma niższą temperaturę mięknięcia oraz mniejszą lepkość stopu.

Dzięki temu łatwiej jest z niego otrzymywać niewielkie przedmioty o złożonych kształtach. Jednocześnie ma znacznie mniejszą odporność chemiczną od polietylenu i z tego powodu raczej nie nadaje się do produkcji opakowań produktów żywnościowych zawierających tłuszcze. Polistyren to tworzywo sztuczne, które wykorzystuje się m.in. do wytwarzania sztucznej biżuterii, szczoteczek do zębów, elementów zabawek, a także opakowań płyt kompaktowych. Najbardziej znanym zastosowaniem polistyrenu jest jednak styropian.

Powstaje on w wyniku gwałtownego ogrzewania parą wodną polistyrenu w formie granulek, wewnątrz których znajduje się niewielka ilość czynnika spieniającego.